≡ menu

FireFly - odstraszacze ptaków

FireFly™ wykorzystując ruch obrotowy tabliczki oraz odbicie i emisję światła utrzymuje ptaki z daleka od konstrukcji takich jak linie energetyczne, budynki, podstacje, lotniska, itp., zapewniając jednocześnie najlepszą ochronę przed zderzeniami ptaków z konstrukcjami wykonanymi przez człowieka takimi jak elektroenergetyczne linie napowietrzne oraz maszty telekomunikacyjne.

 

 • Wykorzystuje "3 w 1" fluorescencyjne kolory zaprojektowane specjalnie przez biologów dla celów dobrego spostrzegania przez ptaki,
 • Ruch wirujący tabliczki oraz odbicia i emisja światła odstraszają ptaki,
 • Opracowany przez biologów i w pełni przetestowany,
 • FireFly™ zawiera materiały fotoluminescencyjne, które świecą w nocy do 10 godzin, 
 • FireFly™ obraca się nawet przy delikatnym wietrze o prędkości 5 - 8 km/godz., ostrzegając ptaki przed zbliżającą się przeszkodą,
 • Łożysko kulowe w obrotowym uchwycie zapewnia dużą trwałość,
 • FireFly™ odbija promienie UV i światło widzialne, które ptaki spostrzegają nawet w warunkach słabego oświetlenia i mgły.

 

Samozaciskowy uchwyt sprężynowy umożliwia łatwe zainstalowanie z ziemi na liniach znajdujących się pod napięciem za pomocą drążka izolacyjnego ze specjalnym zaczepem manewrowym. Daje to możliwość zainstalowania i zdemontowania zależnie od zmian aktywności ptaków w czasie sezonu, bez konieczności wyłączania napięcia.

Efektywność ostrzegaczy/odstraszaczy ptaków"FireFly™" czyli dlaczego to działa tak dobrze...?


FireFly™ wykorzystuje odbicia światła słonecznego w czasie dnia i fotoluminescencyjną emisję światła w czasie zachodu słońca i w nocy. Płytka odblaskowa o "diamentowym" wzorze i fotoluminescencyjny materiał stanowią główne elementy tego produktu. Płytka z "diamentowym" wzorem produkcji firmy 3M powoduje, że promienie słoneczne są odbijane w czasie dnia wytwarzając w ten sposób "efekt iskrzenia", który widziany jest przez ptaki i ludzi z odległości do 400 m. Ten efekt iskrzenia i odbijania światła umożliwia ptakom zmianę ich tras przelotu i ominięcie oznakowanych przez FireFly™ przewodów w celu uniknięcia kolizji.

Najnowsze badania dotyczące spostrzegania przez ptaki przeprowadzone na Uniwersytecie Cornella w Ithace w stanie Nowy Jork, USA, dowodzą, że ptaki widzą w dwóch zakresach światła: widzialnego oraz nadfioletowego. FireFly™ został zaprojektowany, aby wykorzystywać obydwa zakresy najlepszej dla ptaków widzialności światła (długość fali 360 nm i 560 nm). Ludzie widzą tylko w przedziale światła widzialnego.

FireFly™ zawiera element z materiału fotoluminescencyjnego (świecącego w ciemności), który emituje światło nadfioletowe i widzialne nawet do 12 godzin, aby ptaki mogły zauważyć odstraszacz w warunkach słabego oświetlenia i mgły. Ptaki są najbardziej narażone na kolizje z przewodami w czasie wschodu i zachodu słońca, a także w nocy i w czasie złej pogody. Zaletą FireFly™ jest to, że ptaki migrujące w nocy, widzą wtedy świecącą płytkę zarówno w warunkach bezwietrznych jak i wiejącego wiatru, który powoduje, że płytka FireFly™ wiruje wokół własnej osi.

Wirowanie płytki odstraszacza zawieszonej na obrotowym zamocowaniu znacznie podnosi jego efektywność. Wzrok ptaków reaguje jednocześnie na światło i ruch. Kąt odbijania światła i pozycja płytki ciągle się zmieniają dzięki powiewom wiatru. Wiatr wzmacnia efekt iskrzenia dla wszystkich zbliżających się ptaków wszędzie tam gdzie przewody zostały oznakowane odstraszaczem FireFly™. Uzyskuje się to przez jednoczesne wykorzystanie obydwu składowych ptasiego postrzegania: światła i ruchu.

FireFly™ ma jeszcze dodatkową zaletę. Skutecznie odstrasza wszystkie ptaki w promieniu 8 metrów, gdy jest umieszczony na wysokości oczu ptaka lub ponad ptakiem. Ptaki stają się nerwowe w wyniku ciągłych zmian położenia płytki, ponieważ zaczyna się ona obracać nawet przy najmniejszym podmuchu (5-8 km/h). W ten sposób FireFly™ utrzymuje ptaki z daleka od konstrukcji takich jak linie energetyczne, budynki, podstacje, lotniska, itp., zapewniając jednocześnie najlepszą ochronę przed zderzeniami ptaków z konstrukcjami wykonanymi przez człowieka. Odstraszanie ptaków jest wprost proporcjonalne do natężenia światła słonecznego, które występuje w miejscu zainstalowania odstraszacza. Z upływem czasu wystąpi wystarczająca liczba okresów słonecznych i wietrznych, aby skutecznie odstraszyć ptaki w promieniu 8 metrów od miejsca zainstalowania i poprzez to całkowicie zostanie wyeliminowane szkodliwe przesiadywanie i zagnieżdżanie się ptaków.

UWAGA: uprzejmie zwracamy uwagę, że oferowanych wyrobów nie można stosować zamiennie, ponieważ Odstraszacze ptaków Fire Fly pełnią podwójną funkcję odstraszania ptaków w celu zniechęcenia ich do siadania na przewodach i słupach linii WN oraz pełnią funkcję ostrzegania lecących ptaków przed przewodami linii WN, natomiast Ostrzegacze ptaków Birdmark Afterglow pełnią jedynie funkcję ostrzegania lecących ptaków przed przewodami linii WN. Odstraszacz ptaków Fire Fly posiada płytkę obrotową, podczas gdy Birdmark Afterglow posiada odchylające się w jednej osi kółko.

NazwaDataRozmiar
instrukcja_instalacji_odstraszaczy_ptakow_firefly.pdf2018-11-16 00:00451,22 KB
ulotka_hammarprodukter.pdf2018-11-16 00:004329,33 KB
katalog_hammarprodukter.pdf2018-11-16 00:009843,98 KB
 • Zircon Poland Sp. z o.o.
  ul. Klimczaka 5/1, 02-797 Warszawa, Polska

 • Tel. (+48 22) 816 85 41
  E-mail: zircon@zircon.pl

 • Logo Zircon

logo Script logo