≡ menu

Przewody wysokotemperaturowe o małym zwisie ACSS i ACSS/TW

 
Znaczne zwiększenie mocy przesyłanej liniami wysokich napięć
bez konieczności wymiany istniejących słupów,
za pomocą wysokotemperaturowych przewodów napowietrznych

ACSS                                      ACSS/TW

 

Zdolności przesyłowe linii elektroenergetycznych limituje maksymalna dopuszczalna temperatura pracy przewodów ze względu na możliwość uszkodzenia przewodów i konieczność spełnienia wymogów bezpieczeństwa publicznego (zwis). Wysoka temperatura przewodu spowodowana przez duże obciążenia elektryczne podczas okresów szczytowego zapotrzebowania może wyżarzać druty aluminiowe przewodów napowietrznych, które ulegają zbyt dużemu wydłużeniu i wtedy niebezpiecznie redukowane są odstępy izolacyjne w linii elektroenergetycznej. Wysoki koszt, żmudne formalności i często niemożliwe do spełnienia przepisy ochrony środowiska dotyczące budowy nowych linii przesyłowych zmuszają energetykę zawodową do poszukiwania innych sposobów zwiększenia zdolności przesyłowych istniejących linii wysokich napięć, przy jak najmniejszym zaangażowaniu środków finansowych.
 

Odpowiedzią na te problemy jest:
ACSS (Aluminum Conductor Steel Supported) - Aluminiowy Przewód Podtrzymywany Stalą, który posiada unikalne zdolności radzenia sobie z pracą w wysokiej temperaturze. ACSS jest przewodem o konstrukcji mieszanej aluminiowo-stalowej, który wygląda tak jak tradycyjny przewód AFL. Różnica jest w twardości drutów aluminiowych. Druty aluminiowe używane do budowy konwencjonalnych przewodów AFL są twarde w czasie całego okresu ich pracy, podczas gdy druty aluminiowe używane do produkcji ACSS są w pełni wyżarzone – miękkie i nie są przystosowane do przenoszenia obciążeń mechanicznych, za co prawie całkowicie odpowiadają druty stalowe. 


Nie odkrywamy Ameryki – te przewody pracują w USA od ponad 40 lat


 

Korzyści osiągane przez stosowanie przewodów ACSS :

 • ACSS pracują w wysokich temperaturach (do 250°C) bez pogorszenia ich własności mechanicznych.
 • ACSS umożliwiają znaczne zwiększenie zdolności przesyłowych istniejących linii.
 • ACSS zwisają znacznie mniej w wysokich temperaturach niż inne typy przewodów przy założeniu 
 • takiego samego maksymalnego naprężenia spowodowanego oblodzeniem i naporem wiatru.
 • Końcowy zwis przewodu ACSS nie jest zależny od długotrwałego pełzania aluminium.
 • ACSS mają wysoką zdolność tłumienia oscylacji mechanicznych, takich jak drgania eolskie.
 • ACSS mają wysoki stopień odporności na zmęczenie spowodowane wibracjami.

 

Oferujemy również:
 

ACSS/TW to przewody z okrągłych drutów stalowych o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej z powłoką ochronną odporną na wysokie temperatury i profilowanych drutów aluminiowych, przystosowane do pracy ciągłej w wysokich temperaturach do 250°C, dzięki czemu można znacznie zwiększyć obciążalność prądową w stosunku do zawieszonych na liniach przewodów AFL i AFLs. Przewody ACSS/TW o zmniejszonej średnicy, lecz takim samym przekroju co przewód AFL z okrągłymi drutami, znacznie mniej obciążają istniejące stare i często znajdujące się w złym stanie słupy kratowe. 

W odróżnieniu od wielu innych technologii przewodów wysokotemperaturowych wykorzystujących specjalne stopy aluminium lub/i stopy stali oraz nowe technologie rdzeni kompozytowych, technologia przewodów ACSS i ACSS/TW jest znacznie tańsza, ponieważ wykorzystuje łatwo dostępne i tanie materiały, dlatego ich zastosowanie powinno być rozważone zanim weźmie się pod uwagę inne, znacznie droższe technologie wysokotemperaturowe, które firma Zircon Poland również oferuje i chętnie złoży na nie ofertę.

Zwracamy jednak uwagę, że choć technologie ACSS i ACSS/TW są bardzo tanie, to ich wadą jest to, że w celu uzyskania wyższej od 80°C temperatury pracy linii wymagają znacznej liczby podwyższeń, wzmocnień i wymiany konstrukcji wsporczych, co per saldo czyni modernizację wykonaną za pomocą tych przewodów nie tak tanią, i co w połączeniu z długim czasem koniecznym na załatwienie wymaganych dla tych technologii spraw formalno-prawnych oraz z generowanymi przez nie stosunkowo wysokimi stratami przesyłowymi, czyni te technologie nie tak atrakcyjnymi jak ACMCC®, który nie wymaga znacznej liczby podwyższeń, wzmocnień i wymiany konstrukcji wsporczych, a straty przesyłowe obniża o 20-30%. 

NazwaDataRozmiar
ulotka_acss1.pdf2017-12-12 00:00817,67 KB
 • Zircon Poland Sp. z o.o.
  ul. Klimczaka 5/1, 02-797 Warszawa, Polska

 • Tel. (+48 22) 816 85 41
  E-mail: zircon@zircon.pl

 • Logo Zircon

logo Script logo